Nasze podróże - opis podróży
Kraj, data

Grecja
Miasto

Lefkada
Data

2014-05-13
Opis

LEFKADA
Jak gdzieś przeczytałam – grecka wyspa marzeń – i tak, to jest moja grecka wyspa marzeń. Jak do tej pory najbardziej mi się podoba z tego co już zwiedziłam.

Naprawdę przepiękne widoki. Nazwa wyspy pochodzi od słowa „lefkos” – „biel skał” i jest to czwarta co do wielkości wyspa wchodzącą w skład archipelagu Wysp Jońskich i jest otoczona turkusowymi wodami Morza Jońskiego. Wyspa leży na północ od Kefalonii i na południe od Korfu, zaś z zachodnią, lądową Grecją łączy ją 30-metrowy most zwodzony (z 1986 roku), co sprawia, że Lefkada jest jedną z dwóch greckich wysp, na którą można dostać się drogą lądową. Sama wyspa posiada dobre połączenia morskie zarówno z wyspami regionu jak i leżącą nieopodal Italią. Lefkada jest otoczona przez 9 mniejszych wysepek: Meganissi, Kalamos, Kastos, Madouri, Skorpios i Skorpidi oraz Thilia, Petalou i Kythros.Górzysta i żyzna wyspa jest pokryta bujną i zieloną roślinnością. Rosną tam liczne gatunki dębów i sosen, cyprysy, winorośl i drzewa oliwne, rzadkie kwiaty oraz aromatyczne zioła. Można się tu także natknąć na wodospady i kaniony. W północnej części wyspy znajdują się dwa słone zbiorniki wodne, które stanowią rezerwat dla wielu gatunków ptaków.

Swą popularność Lefkada zdobyła głównie dzięki wspaniałym widokom oraz bajecznym plażom na zachodnim klifowym wybrzeżu.
Do największych atrakcji Lefkady należy zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu Porto Katsiki – jedna z najsłynniejszych plaż nie tylko w Helladzie, ale i w całej Europie. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza Port Kóz, ponieważ kiedyś była niedostępna dla człowieka – mogły się tu dostać tylko zwierzęta. Plaża ta jest niesamowicie fotogeniczna, biały łuk stromego klifu jest tak perfekcyjny, że trudno uwierzyć, że został stworzony przez siły natury. Jego jasne ściany pięknie kontrastują z błękitem wody, która zachwyca jasnym kolorem i przejrzystością.

Wyspa oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Można tutaj uprawiać rozmaite sporty wodne jak kajakowanie morskie, windsurfing czy kitesurfing do których szczególnie dobre warunki panują na południu wyspy w Vassiliki. Lubiący nurkować znajdą na wyspie centra nurkowe – Lefkas Diving Center i Nautilus Diving Club. Znajdują się tutaj również atrakcyjne ścieżki rowerowe i szlaki trekkingowe. Warto również wybrać się w malowniczy rejs na/lub dookoła jednej z okolicznych wysepek – Kefalonia i Ithaka czy Skorpios – niegdyś prywatnej wyspy rodziny Onassisów. Liczne restauracje, bary i tawerny serwujące zarówno typowe greckie potrawy jak i miejscowe specjały jak np. „savoro” – świeża ryba w ziołach z rodzynkami i czosnkiem, a na deser „pasteli” – słodka mieszanina ziaren sezamu i miodu. Miłośnicy nocnych zabaw powinni wybrać się do stolicy wyspy – Lefkady gdzie znajdą liczne bary i kluby czynne do białego rana.

Nie dotarła tu jeszcze moda na masową turystykę, więc wiele miejscowości zachowało swój unikalny charakter. Życie toczy się leniwie, szczególnie w głębi lądu, a nieskażona przyroda zachwyca swą urodą.

Zdjęcia z podróży

 
Zadzwoń do nas
786 24 24 24
Zostaw numer oddzwonimy
Odwiedż nas
Nasi doradcy wakacyjni czekają na Państwa
w naszych Salonach Podróży w Polsce
Odwiedź nasz salon
Kontakt
 
Napisz do nas