5 porad na udane wakacje w Turcji
 

 

Już od roku nie potrzebujemy paszportu, żeby wyjechać do Turcji i cieszyć się jej pięknymi krajobrazami, zabytkami i gorącym słońcem. Warto z tego skorzystać, bo jest to kierunek bardzo przyjazny - przyjazny rodzinom z dziećmi, przyjazny każdej kieszeni, przyjazny wielu stylom podróżowania. Ta przyjazność i dostępność może jednak przyprawić nas o nie mały zawrót głowy – tyle wyborów, tyle decyzji… Dlatego sporządziłam listę 5 porad, które pomogą w zdefiniowaniu priorytetów i zaplanowaniu udanych wakacji.

1. Turcja Egejska – dla wszystkich miłośników historii
Turcja to rozległy i zróżnicowany kraj. Wybierając ją na stronie biura podróży zorientujemy się, że wyróżnione zostało kilka regionów. Każdy z nich oferuje turystom niezwykłe wrażenia i jest wart odwiedzenia, ale moim zdaniem żaden nie może się równać Turcji Egejskiej. Jest to istny antyczny raj!

Szczególnie polecam miasto Kuşadası ze względu na jego położenie. 20min drogi dzieli miasto od Efezu - starożytnego miasta, które było jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych i handlowych w starożytności. Znane ze słynnego świątynnego kompleksu Artemidy oraz dobrze zachowanych ruin, w tym Biblioteki Celsiusa i Teatru, Efez przyciąga turystów z całego świata z powodu swojej historycznej i archeologicznej wartości.

Nieco dalej, około dwie godziny drogi z Kuşadasi, znajduje się grecka wyspa Samos - znana z pięknych plaż, bujnej roślinności i urokliwych wiosek. Wyspa ma również bogatą historię, związana między innymi z filozofem Pitagorasem.

Z Kuşadası łatwo też się dostać do Pamukkale i Hierapolis – obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Pamukkale to słynne tureckie uzdrowisko znane ze swoich białych, wapiennych tarasów pokrytych wodami termalnymi, które tworzą efektowne kaskady. Znajdujące się w pobliżu starożytne miasto Hierapolis było ważnym ośrodkiem rzymskim z dobrze zachowanymi ruinami teatrów, łaźni i świątyń.

Ilość niezwykłych miejsc sprawia, że Turcja jest nie tylko idealnym miejscem na wypoczynek, ale też na wycieczki objazdowe.


2. Uwaga na słońce i plaże!
Często wybieramy Turcję ze względu na jej cieplejszy klimat i z utęsknieniem myślimy o piaszczystych plażach i słońcu kiedy za naszymi oknami pada śnieg z deszczem.

Jeżeli zależy nam na plażowaniu to warto wybrać Riwierę Turecką – jest ona cieplejsza niż Riwiera Egejska. Sezon turystyczny zaczyna się tam wcześniej i kończy później. Nawet we wrześniu, warto się posmarować kremem!

W temacie kremu dodam też, że latem nawet przy „słabej” pogodzie w Turcji należy mieć ze sobą ubrania z krótkim rękawem czy nogawką, kremy z wysokimi filtrami i mgiełkę odświeżającą. Temperatury tam sięgają 40 stopni, a to bardzo dużo

Wybierając hotel należy też zwrócić uwagę na plaże, żeby nie trafić na kamieniste, tak jak w Bodrum. Nie jest to może zbyt duży problem dla tych nastawionych na zwiedzanie, ale jeżeli planujemy wypoczynek na leżaku, to lepiej skupić się na bardziej piaszczystych rejonach.


3. Rodzinny raj
Turcja to kierunek świetny dla rodzin z dziećmi ze względu na wiele atrakcji i aquaparków. Ani dzieci ani dorośli nie będą się nudzić mając do dyspozycji mnóstwo zjeżdżalni, basenów i animacji. Quady, jeepy, rejsy statkiem pirackim, bardzo dużo atrakcji dodatkowych. Co więcej, co raz częściej można znaleźć hotel oferujący animacje w języku polskim – jest to szczególny atut jeśli nasze dzieci są jeszcze małe i nie komunikują się płynnie w języku angielskim.

Oprócz Aquaparków w Turcji popularne są również delfinaria gdzie można podziwiać delfiny, a czasem także odbyć sesję terapeutyczną w ich towarzystwie. Tak zwana delfinoterapia to popularna forma hydroterapii i choć jej skuteczność nie jest potwierdzona, to stanowi dodatkową atrakcję dla dzieci, które miło wspominają kąpiele z wiecznie uśmiechniętymi stworzeniami.
Warto wybierać hotele 5 gwiazdkowe. Cechują się one wyższym standardem, bardziej odpowiadającym klientom europejskim. Tureckie hotele cechują się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Hotel 5 gwiazdkowy znajdziemy w cenie za 3 tysiące jak i 30 tysięcy – jest to kierunek na każdą kieszeń.

4. Sprawy kulinarne
Kulinarnie Turcja stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to zdecydowanie najlepszy kierunek dla osób z niestandardową dietą. Dobrym przykładem będzie jedyny taki hotel gluten free – Hotel Mirage. Polecamy go wszystkim klientom zmagającym się z celiakią ze względu na dbałość hotelu o przestrzeganie kuchennego reżimu. To jedyny taki hotel posiadający zupełnie oddzielną kuchnię przeznaczoną do serwowania posiłków bezglutenowych.

Więcej o hotelu Mirage przeczytacie tutaj: link

A odwiedzając turecki bazar na pewno trzeba spróbować kebaba, żeby porównać czy lepszy jest ten białostocki czy prawdziwy turecki 😉


5. Bazary
Czy warto odwiedzić bazar? Oczywiście! Czy to bezpieczne? Tak samo jak spacer do galerii.

Oprócz kebaba na bazarze natkniemy się na butiki z dobrej jakości ubraniami. Choć tych będziemy musieli poszukać nieco „głębiej”, bo te łatwiej dostępne będą bardziej nastawione na turystów i mogą oferować wyższe ceny w zamian za niższą jakość.

Na bazarach panuje inny klimat niż w galeriach handlowych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Sprzedawcy zaczepiają, nawołują, przekonują, żeby to u nich, a nie u konkurencji dokonać zakupów. Może nam się to wydawać nachalne czy wręcz agresywne, bo nie do takich praktyk jesteśmy przyzwyczajeni, ale wystarczy „nie, dziękuję” i możemy iść dalej. To tylko taki marketing i nawet jeśli sprzedawca będzie mamrotał pod nosem niezadowolony, to nie mamy się czego obawiać. Zazwyczaj byłam zaczepiana po rosyjsku, ale sprzedawcy bez problemu przechodzą na angielski. Nie ma problemu z komunikacją.

Jeżeli ulegniemy namowom lub znajdziemy coś co nas interesuje to warto trochę się potargować. Taki panuje zwyczaj. Pomoże on nam uniknąć przepłacania i zapewni trochę dodatkowej rozrywki.

 

To już wszystko na dziś w temacie tureckich wakacji. Mam nadzieję, że moje porady pomogą zaplanować nie jeden niezapomniany wyjazd.

                

 

 

 

Marta Himik

Uwielbia podróżować i korzystać z własnego doświadczenia zdobytego podczas wyjazdów, żeby pomagać klientom 24holiday w planowaniu ich wymarzonych wakacji.

Zadzwoń do nas
786 24 24 24
Zostaw numer oddzwonimy
Odwiedż nas
Nasi doradcy wakacyjni czekają na Państwa
w naszych Salonach Podróży w Polsce
Odwiedź nasz salon
Kontakt
 
Napisz do nas