5 rzeczy które musisz wiedzieć Zanzibar
 


Zanzibar to egzotyczna perełka - wyspa, którą każdy miłośnik podróży powinien odwiedzić. Zanim jednak zdecydujesz się na wyprawę na to rajskie miejsce, istnieje kilka istotnych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę. "Co kraj to obyczaj" jak głosi powiedzenie.Sporo w nim prawdy! Dlatego przedstawiamy 5 bezcennych informacji - zarówno przyjemnych ciekawostek jak i przestróg, które uchronią nas przed finansowym obciążeniem!

 

NR 5. Nie spodziewajmy się deszczu

Kiedy będziecie pakować walizki może Wam przyjść do głowy, że warto się ubezpieczyć przed zmianami pogody. Ale powstrzymajcie się od pakowania płaszcza przeciwdeszczowego i kurtki od wiatru. Najważniejsze to zapakować ubrania, które będą naturalne, przewiewne i cienkie - słońce Zanzibaru to jedyne pogodowe wyzwanie, na które warto się szykować.

Jeżeli zdecydujemy się na odwiedzenie lokalnych wiosek i w tym świątyń - meczetów, to musimy liczyć się z tym, że w miejscach kultu trzeba będzie zakryć ramiona i kolana.

Jak się ubrać na safari? W kolorach piasku - jeepy są otwarte, kurz nawet białe ubrania zmieni w piaskowe.Z toalety będziemy korzystać "na świeżym powietrzu" (w trakcie safari), więc kombinezony to nie za dobry pomysł.

Z dobrych rad: krem z filtrem i balsam do ust. Wspomniane już słońce jest nie ubłagane, a kapelusze i czapki są niezbyt praktyczne, bo w trakcie tak ekscytującej podróży będą nam przeszkadzać, zarówno fizycznie jak i wizualnie, na zdjęciach.

 

NR 4. Buty do wody

Warto, warto, warto - zabrać ze sobą buty, w których wejdziemy do wody. Niezwykłą cechą Zanzibaru jest ocean cofający się niemal o kilometr. W ten sposób, w czasie odpływu, ukazuje nam się piękny podwodny świat. Lokalni przewodnicy chętnie poprowadzą nas wgłąb tej wodnej krainy i pokażą nam rafy i żyjątka. Jest to niesamowite przeżycie, ale lepiej mieć na sobie wtedy buty - oceaniczna fauna i flora mogłaby zranić nas w stopę powodując dużo nieprzyjemnych kłopotów, a nikt nie chce spędzać urlopu w szpitalu.

Ważna rzecz! Zanim wyruszymy z lokalnym przewodnikiem - ustalmy z nim cenę jego usług :) Można się nieźle zdziwić kiedy po spacerze w oceanie poproszeni zostaniemy o 100$. Jeżeli potargujemy się z nimi przed wycieczką cena będzie duuużo niższa.

 

NR 3. Worki foliowe = mandat

Już od kilku lat Tanzania walczy z plastikiem jednorazowego użytku, który negatywnie wpływa na stan środowiska. W celu ochrony naturalnego piękna raju jakim jest Zanzibar plastikowe torebki muszą zostać zutylizowane zanim wkroczymy na terytorium kraju. Jeżeli zostaniemy przyłapani z plastikową torebką to będziemy musieli zapłacić 13$ kary.

W związku z tym polecam zamiast plastikowych torebek zapakować materiałowe worki, woreczki i inne tego typu przyjazne środowisku opakowania wielokrotnego użytku.

Co z torebkami na zatrzask? Nie są przecież jednorazowego użytku.Owszem, dlatego wyjątkowo (w założeniu, że te torebki opuszczą wyspę razem z nami) możemy je ze sobą zabrać bez narażenia się na finansowe konsekwencje.

 

NR 2. Szkoły języka polskiego

Tanzania to kraj "naturalny". Klimat przypomina polską wieś sprzed 30-50 lat. Wszystko jest tam mniejsze i wolniejsze. Mniejsza jest dozwolona prędkość na drogach, mniejsze są kurczaki. Życie płynie tam spokojnie, a ludzie są przyjaźni i pozytywie nastawieni do turystów - a szczególnie do Polaków!

Może to być dla Was zaskoczeniem, ale na Zanzibarze funkcjonują szkoły języka polskiego. Tak jak my uczymy się angielskiego tak na Zanzibarze uczą się polskiego, ponieważ Polacy są ulubionymi turystami Tanzańczyków.

Za ich pozytywne nastawienie i sympatyczne podejście warto się odwdzięczyć odwiedzając szkoły na Zanzibarze gdzie lokalne dzieci chętnie powitają drobne upominki. Tak jak wspominałam, Zanzibar przypomina trochę polską wieś z zeszłego stulecia. Naklejki, drobne zabawki, karteczki samoprzylepne - wszystko to co cieszy dzieci, dzieci na Zanzibarze cieszy 10 razy bardziej. Jeżeli możemy wygospodarować w bagażu trochę miejsca, to warto pomyśleć o kilku upominkach czy pomocach szkolnych. Tak jak zachęcam do podarowania dzieciom kilku prezentów tak odradzam ofiarowanie im pieniędzy - te lepiej wręczyć przewodnikom i pracownikom hotelu - dorosłym :)

 

NR 1. Nastawienie to podstawa!

Pamiętajmy, że nie ważne jak dobrze się przygotujemy do podróży to jeżeli nie zadbamy o pozytywne nastawienie, to najlepiej spakowana walizka nas nie uszczęśliwi. Przed wyjazdem wizualizujmy sobie jak wspaniale się będziemy czuć na wyjeździe i obiecajmy sobie, że nie ważne co będziemy pozytywnie nastawieni, podejdziemy do tego jak wyzwania i przygody i odsuniemy od siebie wszystkie troski.

 

 

 

 

 

Ewa Rudzińska

Podróżniczka z wieloletnim doświadczeniem, którym chętnie dzieli się ze wszystkimi klientami 24holiday. Ostatnio odwiedziła Zanzibar i Sri Lankę i jest nimi absolutnie zachwycona. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się w nowej sekcji poradników 24holiday.

Zadzwoń do nas
786 24 24 24
Zostaw numer oddzwonimy
Odwiedż nas
Nasi doradcy wakacyjni czekają na Państwa
w naszych Salonach Podróży w Polsce
Odwiedź nasz salon
Kontakt
 
Napisz do nas